Debra

Tak, wiem, co ma pies do fotografowania? No cóż, nie samym robieniem zdjęć człowiek żyje…

 

Bouvier des Flandres – jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów zaganiających (wg FCI grupa I, sekcja 2). Przodkami tej rasy były psy zaganiające bydło, żyjące we Flandrii. Służyły też do pilnowania krowich stad lub ciągnięcia wózków z mlekiem. Podczas pierwszej wojny światowej wykazywały się wielką odwagą, przenosząc meldunki i odnajdując rannych żołnierzy. Dziś bouvier to pies o masywnej i krępej sylwetce, wzrostu około 60 cm, umaszczenie ma szare lub z czarnym nalotem, czarne pręgowane, rzadko płowe. Włos twardy i szorstki.
de007

 

To wspaniałe psy, inteligentne, o zrównoważonym charakterze, wierne, aktywne i pojętne, łatwo się uczą. Są czujne, ale nie szczekliwe, nieufne wobec obcych, dobrze wychowane nie okazują agresji bez powodu. Czasem są uparte. Cierpliwe w stosunku do dzieci. Bouvier to idealny towarzysz spacerów, to on nas pilnuje i nie odbiega daleko. Jest świetnym tropicielem. W domu to pies bardzo spokojny. Wbrew pozorom, nie linieje! Wymaga porządnego czesania, ale dla naszej wygody można go ostrzyc. Potrzebuje zainteresowania ze strony właściciela, a odwdzięczy się wielkim sercem i prawdziwą miłością.

Moja bouvierka urodziła się 4 kwietnia 2007 roku. Przedtem nie znałam tej rasy, ale zwróciłam uwagę na sukę w hodowli po sąsiedzku. Była ona trochę podobna do sznaucera olbrzyma. Miałam kiedyś sukę takiej rasy i planowałam w bliżej nieokreślonej przyszłości, że jeszcze sprawię sobie dużego psa. W hodowli urodziły się szczenięta bouviera. Takiej okazji nie mogłam przepuścić.

 

 

I tak trafiła do nas Djebra Bahra Nes Gwadiana czyli Debra, Debiśka, Deberek, Buwiś itp. ;-)) Jest to świetny pies, ma wspaniały charakter. Chodziłam z nią do psiej szkoły i jest teraz bardzo posłuszna i grzeczna. Towarzyszy nam na spacerach, w naszych podróżach, w tłumie ludzi i w leśnej dziczy. Jest piękna. Brała udział w dwóch wystawach i na obu otrzymała oceny doskonałe i certyfikaty CWC, ma także res-CACIBa. Na więcej wystaw nie pozwoliły moje kłopoty z kręgosłupem, ale jeszcze wszystko przed nami :-))

Debra daje mi mnóstwo radości i wzruszeń. Kocham ją bardzo!

 

Dodaj komentarz